Order Of Program

7 NOV
  • Registration
  • 8:00am – 9.00am
7 NOV
  • Arrival of VIPs, Recognition of VIPs, Special Guests
  • 9.00am – 10:00am
7 NOV
  • National Anthem
  • 10:00am – 10:05am
7 NOV
  • Welcome Address and Programme Highlight Dr Isa Ali Ibrahim Pantami, fbcs Director General/CEO, National Information Technology Development Agency (NITDA)
  • 10:05am – 10.15am
7 NOV
  • Keynote Speech Winning the Future through Innovation Abubakar Malami (SAN), Attorney General of the Federation and Minister of Justice
  • 10:15am – 10:30am
7 NOV
  • Remarks
    Barrister Adebayo Shittu Honourable Minister, Federal Ministry of Communications
  • 10:30am -10: 40am
7 NOV
  • Goodwill Messages
    1. Chair, House Committee of Information and Communication Technology
    2. Chair, Senate Committee of Information and Communication Technology
    3. His Excellency, Chief Samuel Ortom Governor of Benue State
  • 10:40am -10:55am
7 NOV
  • Official Opening His Excellency, President Muhammadu Buhari, GCFR President and Commander-in-Chief of the Armed forces Federal Republic of Nigeria.
  • 10:40am – 10:55am
7 NOV
  • Vote of Thanks
    Mr Adbullahi Abdulaziz Mashi, Permanent Secretary, Federal Ministry of Communications
  • 10:55am – 11:05am
7 NOV
  • Tour of Exhibitions
  • 11:05am- 11:20am
7 NOV
  • Tea Break
  • 11:20am – 12:00am
7 NOV
  • Session One
  • 1Hour, 10 Mins: 12:10PM – 1:10PM

    Sub-theme Roadmap towards National ICT Skills Framework Development.

    Topic:  An Analysis of the Social and Economic Benefits of a Sustainable Education Technology Ecosystem

    Presenter: Professor Sahalu Junaid, Department of Computer Science, Ahmadu Bello University, Zaria

    Moderator: Arc. Sunny Ochonu, Permanent Secretary, Federal Ministry of Education

    Panelist 1: Dr Bashir Galadanci, Department of Computer Science, Bayero University, Kano

    Panelist 2: Mr Chinenye Mba-Uzoukwu, Managing Partner, GrandCentral, Lagos

    Panelist 3: Mrs Dele Tejuosho, Director Wifi Combat Academy, Lagos

7 NOV
  • Lunch
  • 1:10pm – 2.00pm
7 NOV
  • Session Two
  • 1 Hour, 10 Mins: 2.10 PM – 3:10 PM

    Sub-theme Roadmap towards National ICT Skills Framework Development .

    Topic:  A Roadmap for Building a National Health Information Technology (IT) Ecosystem

    Presenter: Mr Adekunle Ajiboye, CEO, Aajimantics, Canada

    Moderator: Mr Clement Uwaifo, Permanent Secretary, Federal Ministry of Health

    Panelist 1: Dr Ime Asangansi, CEO, ehealth4everyone

    Panelist 2: Dr Mohammed Kawu, Director, HPRS HHSS, FCTA, Abuja

    Panelist 3: Mr Steve Felix Uduh, NPHCDA, Abuja

7 NOV
  • Session Three
  • 1 Hour, 10Mins: 3:10 PM – 4:10 PM

    Sub-theme Positioning the Nation to Harvest Value from Emerging Technologies

    Topic:  Harnessing Opportunities from Mobile Big Data Analytics for Official Statistics

    Presenter: Dr Bayo Adekanmbi, Chief Transformation Officer, MTN Nigeria Limited

    Moderator: Dr. Yemi Kale, Statistician General of the Federation & Director-General/CEO, National Bureau of Statistics (NBS)

    Panelist 1: Mrs Nima Salman Mann, Director, Planning, Research and Statistics, Federal Ministry of Communications

    Panelist 2: Mr Basil Udotai, Managing Partner, Technology Advisors

    Panelist 3: Engr. Umale Ahmed Maska, Executive Commissioner, Technical Services, Nigerian Communications Commission

7 NOV
  • Registration, Recognition of VIPs & Special Guests
  • 8:00am – 9.00am
7 NOV
  • Re -Cap of previous day’s deliberations
  • 9.00am – 9:30am
7 NOV
  • Show Case Presentations:
    Mobile Identity Solutions for the Digital Economy Raul Kaidro, CEO, RaulWalter Estonia
  • 9:30am – 10:30am
7 NOV
  • Tea Break
  • 10:30am – 11:00am
7 NOV
  • Session Four
  • 1 Hour, 10Mins: 11:00AM – 12:10AM

    Sub-theme Positioning the Nation to Harvest Value from Emerging Technologies

    Topic:  A Roadmap for Integrated Government Services – An Experience from Estonia

    Presenter: Mr Riho Kurg, Product Manager, Unified Exchange Platform, Cybernetica, Tallinn, Estonia

    Moderator: Mr Tope Fashedemi, Director, e-Government, Federal Ministry of Communications, Abuja

    Panelist 1: Mr Chucks Onuoha, CEO, Central Design Technology, Abuja

    Panelist 2: Mr Frank Ugbodaga, Group Head, Customer Operations and Services, Galaxy Backbone Limited, Abuja

    Panelist 3: Mr Ayodele Coker, MD/CEO, Rack Centre, Lagos

7 NOV
  • Session Five
  • 1 Hour, 10mins: 12:10AM – 1:10PM

    Sub-theme Improving the Delivery of Public Services through ICT Innovations

    Topic:  Reframing Public Service Laws and Regulations to Promote Digital Services

    Presenter: Mr Gabriel Aduda, Director, Directorate of Civil Service Transformation, Office of the Head of Civil Service of the Federation, Abuja

    Moderator: Prof. Patience Akpan, Arizona State University, Arizona, USA

    Panelist 1: Prof. Rasheed Gbenga Jimoh, Dean, Faculty of Communication and Information Sciences, University of Ilorin

    Panelist 2: Mr Adetola Sogbesan, CEO, Chance Systems, Abuja

    Panelist 3: Barrister Ibrahim Attahir, Legal Practitioner, Gombe

7 NOV
  • Lunch
  • 1:10pm – 2.00pm
7 NOV
  • Session Six
  • 1Hour, 10mins 2:00PM – 3:10PM

    Sub-theme Improving the Delivery of Public Services through ICT Innovations

    Topic:  Promoting Productivity, Transparency and Accountability through Digital Services

    Presenter: Mr Weyinmi Egbe, Regional Alliance & Channel Leader Oracle Nigeria & East Africa

    Moderator: Dr Evans Woherem, Founder/Chairman at Digital Africa Global Consult Ltd and Compumetrics Solutions Ltd, Lagos

    Panelist 1: Mr Conrad A. Nyuur, Director, Corporate and Regulatory Affairs, Wireless Applications Services Providers Association (WASPA), Ghana

    Panelist 2: Dr Jimson Olufuye, Chairman, Africa ICT Alliance

    Panelist 3: AfICTA & CEO Kontemporary Konsulting, Lagos

7 NOV
  • Session Seven
  • 1Hour, 10mins: 3:10pm – 4:10PM

    Sub-theme Indigenous ICT Innovation Management for National Development

    Topic:  Effective Commercialization of Innovation: Strategies and Way Forward

    Presenter: Dr Usman Zun-Nurain, Faculty of Law, Bayero University Kano

    Moderator: Dr Dan-Azumi Mohammed Ibrahim, Director-General, National Office for Technology Acquisition and Promotion (NOTAP)

    Panelist 1: Mr James Emadaye, President, Institute of Software Practitioners of Nigeria (ISPON)

    Panelist 2: Mr Steve Mutabazi, Head, ICT Business Development,Rwanda Development Board, Kigali

    Panelist 3: Prof Salisu Shehu, Bayero University, Kano

7 NOV
  • Dinner/Gala Night/ e-Government Digital Services Promotion Awards
  • 6:00pm – 9:00pm
7 NOV
  • Registration, Recognition of VIPs & Special Guests
  • 8:00am – 9.00am
7 NOV
  • Re -Cap of previous day’s deliberations
  • 9.00am – 9:30am
7 NOV
  • Show Case Presentations:
    Mobile Identity Solutions for the Digital Economy Raul Kaidro, CEO, RaulWalter Estonia
  • 9:30am – 10:30am
7 NOV
  • Tea Break
  • 10:00am
7 NOV
  • Session Eight
  • 1Hour, 10mins: 10:00AM – 11:10AM

    Sub-theme Indigenous ICT Innovation Management for National Development

    Topic:  Development of National Strategies to Grow Local Content in ICT

    Presenter: Dr Muhammed Auwal Umar, Independent Consultant

    Moderator: Prof Kyari Muhammed, Vice Chancellor, Modibbo Adama University of Technology, Yola

    Panelist 1: Adesina Simon Sodiya, Prof of Computer Science and Information Security, Federal University of Agriculture, Abeokuta.

    Panelist 2: Dr Wummi Hassan, Women in ICT

    Panelist 3:Mr Bode Pedro, President, Certified Computer Manufacturers Association of Nigeria (CCMON)

7 NOV
  • Session Nine
  • 1 Hour, 10 mins (11:10AM – 12:10PM)

    Sub-theme Demand Shaping for Local Content Promotion: Entrepreneurial Opportunities and Regulatory Challenges

    Topic:  Incentivising Local Content patronage and Adoption

    Presenter: Dr Bikisu Magoro, Executive Director, Bilmor Technical and Vocational Centre and Isamor Magoro Foundation, Abuja

    Moderator: Prof M. B. Usman, Faculty of Law, Ahmadu Bello University, Zaria

    Panelist 1: Dr Abdullahi Saleh, Department of Computer Science, Nile University

    Panelist 2: Mrs Mary Udoma, former President, Nigeria Internet Registration Association (NIRA)

    Panelist 3: Mr. Opeyemi Onifade, Board Member, Africa ICT Alliance and founder, the Centre for Cyber Resilience and Digital Empowerment, CRADE.

7 NOV
  • Session Ten
  • 1 Hour, 10mins: 12:10AM – 1:10PM

    Sub-theme Demand Shaping for Local Content Promotion: Entrepreneurial Opportunities and Regulatory Challenges

    Topic:  Regulatory Strategies to Ensure Sustainable Local Content Development

    Presenter: Mr Inye Kem-Abonta, Principal Partner, Tech Law Development Services, Abuja

    Moderator: Mr Chijioke Okoli (SAN), Chief Counsel, Delphi Law Advisory, Lagos

    Panelist 1: Dr. Musa Abdulkadir, Department of Electrical and electronic Engineering, University of Maiduguri

    Panelist 2: Juliet Lanckriet, Economic Attaché, French Embassy, Abuja

    Panelist 3: Adaeze Sokan, Director, Civic Innovation Lab, Abuja

7 NOV
  • Lunch
  • 1:10pm – 2pm
7 NOV
  • Communiqué
    Dr Agu Collins Agu, Director, Corporate Planning and Strategy, National Information Technology Development Agency, Abuja
  • 2:00pm- 2:50pm
7 NOV
  • Vote of Thanks
    Dr Vincent Olatunji, Chairman LOC, e-Nigeria Conference & Exhibition 2017
  • 2:50pm – 3:00pm